Schedule


Thursday, April 23, 2015

  • 8:00 am

    Breakfast & Registration

    Register at ticket booth and then enjoy complimentary breakfast in Cup 22.
  • 9:00 am
    Main Ballroom

    Digital Humanitarians

    Patrick Meier
  • Future of Data and Open Information

    Dave Warner
  • Innovation Curation, Ingenuity and Global Development

    Claudia Harner-Jay
  • Data, Science, and Social Franchise

    Manoj Mohanan
  • Unexpected Entrepreneurs

    Kennedy Odede
  • 10:25 am to 10:50 am

    Break

  • 10:50 am
    Main Ballroom

    Personal Testimony - Frontline Heroes

    Bankole Cardoso
  • Digital Witness - Photography in Crisis Zones

    Neil Brandvold
  • Culture Mill Interactive

    Murielle Elizéon, Tommy Noonan
  • 12:30 pm to 1:30 pm

    Lunch

  • 1:35 pm to 2:35 pm
    Various Locations

    Microlab 1

    Microlabs are a chance to interact with presenters and other participants while focusing on creating hands-on practical solutions to real world problems (ex. making an umbilical cord clamp out of old toys). Each lab will be capped at 30 participants.
  • 2:35 pm to 2:50 pm

    Break

  • 2:50 pm to 3:50 pm
    Various Locations

    Microlab 2

  • 4:05 pm

    Forward Impact – Next Generation Entrepreneurs

    Christopher Gergen
  • #Next4Africa: 3 Points on the Future of the Connected Continent

    Mark Kaigwa
  • Games to Change the World

    Phaedra Boinodiris
  • Sacrifical Poets

    Will McInerney
  • Communications, Markets, and Corporate Cause Making

    John Newall
  • What's Your SwitchPoint?

    Christine Sow
  • 5:30 pm
    Main Ballroom

    Networking Event


Friday, April 24, 2015

  • 8:00 am

    Breakfast & Registration

    Register at ticket booth and then enjoy breakfast in Cup 22.
  • 9:00 am
    Main Ballroom

    DIY Innovation

  • Brain Dance

    Monica Gillette
  • E-nabling 3D Printer Crowdsourcing for Good

    Peregrine Hawthorn, Peter Binkley
  • Sustainable Enterprise, Engineering and Social Entrepreneurship

    Nadia Hitimana
  • Innovating to Save Women's Lives

    Celina Schocken
  • Culture Mill Interactive

    Murielle Elizéon, Tommy Noonan
  • 10:30 am to 11:00 am

    Break

  • Genomes, Metallurgy and Human Progress

    Eric Juengst
  • Community Development and Technology

    Linda Raftree
  • Are You Ready for the Mobile + Sensor Revolution

    Wayan Vota
  • An Innovation Journey

    Julio Corredor
  • Narrative Justice

    Lisa Russell
  • Next Gen Human – Youth & Global Development

    Josephine Mbiyu
  • 12:30 pm to 1:30 pm

    Lunch

  • 1:30 pm to 2:50 pm

    Microlab 3

  • 2:50 pm to 3:15 pm

    Break/Transfer

  • 3:15 pm
    Main Ballroom

    What's Next?

  • 4:00 pm
    Various Locations

    Field Trips

    If you aren't ready to let the fun end, join us for Friday afternoon field trips around Saxapahaw. Choose from four exciting opportunities to explore the local scenery while continuing to network with SwitchPoint participants.
  • 7:00 pm
    Main Ballroom

    Smallpools, Grizzfolk, Vinyl Theatre Concert